آیا گیگابایت وزن دارد؟

0 177

سوال جالبی که میتوان راجع به آن فکر کرد این است که آیا حجم و هر گیگ وزن دارد؟ یعنی اگر در یک فلش اطلاعات بریزیم به وزن آن اضافه می شود؟ یا تفاوتی در وزن ایجاد نمی شود؟ در این مقاله کوتاه قصد داریم تا بصورت ساده و در عین حال کاملا علمی به این مسئله جالب پاسخ بدیم.

سوال این است که اگر یک حافظه ۲ گرم باشد آیا با پر کردن حافظه آن و ریختن اطلاعات درونش به وزنش اضافه می شود؟ یعنی از ۲ گرم بشود ۲/۵ گرم؟ برای پاسخ به این سوال باید اول طرز کار این حافظه ها را بررسی کنیم.

طرز کار هارد درایو ها (حافظه های مغناطیسی)

این نوع از حافظه ها با تغییر موقعیت خودشان در دامنه های مغناطیسی از شمال به جنوب و یا بصورت برعکس، اطلاعات را ذخیره می کنند. در اصطلاح گفته میشود که کانفیگ آنها تغییر پیدا می کند.

با این جا به جایی ها حرارت تولید میشود.و وقتی حرارت تولید شود  بر اساس قانون E=mc2 جرم آنها افزایش پیدا می کند.یعنی انرژی مساوی است با افزایش جرم.اما در وزن آنها تفاوتی ایجاد نمی شود.

حافظه های الکترونیکی

مطالب مرتبط
۱ از ۷

در این نوع از حافظه های برای ذخیره داده. درواقع ما صرفا صفر را تبدیل به یک می کنیم.پس به نگهداری شارژ الکتریکی نیاز داریم.و خب هر الکترون که این وظیفه را انجام می دهد وزنی دارد. پس می توان گفت پر کردن یک فلش مموری یک گیگابایتی موجب افزایش وزن ۷۲۹ فمتو گرم می شود.

پس می توانیم با همین نسبت نتیجه بگیریم که یک میلیون ترابایت درواقع ۰٫۷ گرم وزن دارد.

جالب نیست؟ به نسبت کارایی و اطالاعاتی که ذخیره میکنند واقعا این وزن ناچیز است اما فراموش نکنید که وجود دارد!

وزن کل اینترنت چقدر است؟

همه چیزهایی که در اینترنت آپلود می کنیم، از اطلاعاتی که به اشتراک می گذاریم گرفته تا گپ زدن با دوستان و خانواده و ارسال تصاویر در رسانه های اجتماعی، وب جهانی را به فضای وسیع و پیچیده تر تبدیل می کند.

از زمان راه اندازی اولین وب سایت در سال ۱۹۹۱، بیش از ۱٫۷ میلیارد وب سایت ایجاد شده است و تخمین زده می شود که ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون سرور برای کارکرد اینترنت در حال فعالیت هستند.

با توجه به روش محاسبه با وزن یک الکترون، وزن کل اینترنت حدود ۵۰ گرم محاسبه می شود که مانند وزن یک توت فرنگی بزرگ است!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظر شما پس تایید سریعا نمایش داده خواهد شد.

کپچای گوگل را انجام دهید تا مطمئن شویم شما ربات نیستید.