نحوه کار سیستم بانکی OTP

0 272

 

با افزایش خرید های های اینترنتی در طی سال های اارخیر در ایران افرادی سود جو اقدام به انواع کلاهبرداری های اینترنتی کردند.از جمله مهم ترین این کلاهبرداری ها دزدیدن اطلاعات و رمز دوم و … می باشد که به این وسیله حساب شخص خریدار را خالی می کردند.اما پلیس فتا ایران راهکاری برای حل این مشکل پیدا کرده است.

ساز و کار و سیستمی را طراحی کرده است به راحتی می تواند از اینجور موارد جلوگیری کنید و این افراد که اقدام به کلاهبرادی های اینترنتی می کنند به اصطلاح فیشینگر ها ناکام بمانند.پیشنهاد می کنم قبل توضیحات بیشتر فیلم زیر را تماشا کنید و سپس اقدام به خواندن بیشتر کنید.

این سیستم اینگونه کار می کند که شما در صفحه خرید فیلد و قسمتی به نام OTP دارید که از طریق همان صفحه درخواست دریافت کد می کنید.اطلاعات به بانک ارسال می گردد و کد از بانک به تلفن همراه شما ارسال می گردد و کد را در قسمت مربطه در سایت وارد می کنید.این کد یک بار مصرف است و بعد از ۶۰ ثانیه حتی درصورت استفاده نشدن از کار خواهد افتاد.برای فهم بیشتر می توانید از تصویر زیر کمک بگیرید.
مطالب مرتبط
۱ از ۳۹
رئیس مرکز مبارزه با جرائم پلیس فتا: با همکاری بانک مرکزی مقرر شد فرصت سه ماه به بانک ها داده شود که از اول آذرماه ، میبایست تمام بانک ها این سرویس رمز دوم یکبار مصرف را اراِئه کنند.
———————–
طبق دستورالعمل بانک مرکزی از اول آذرماه رمز دوم ایستا و پویا کارت‌های بانکی برای انتقال پول به مشتریان ارائه می‌شود.
اگر بانکی زیرساخت رمزهای پویا در سامانه‌های خود پیاده‌سازی نکرده باشد و دارندگان کارت به دلیل نبود این زیرساخت متحمل ضرر شوند، جبران این خسارت بر عهده بانک و موسسه اعتباری مذکور است.
رمز دوم ایستا به صورت sms براتون ارسال میشه که این باعث میشه حتی اگه کسی رمز دوم کارت و cvv2 شما رو داشته باشه نتونه از کارت شما برداشت کنه.
در صورتی که بانک شما رمز دوم ایستا نداشته باشه و بصورت فیشینگ یا هر مدل دیگه ای از حساب شما پولی برداشت بشه، بانک باید خسارت شما یعنی میزان پولی که از حسابتون برداشت شده رو به شما پرداخت کنه.
نظر شما درباره این سیستم چیست؟آیا می تواند نقش ایفا کند؟آیا مشکلی دارد؟
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظر شما پس تایید سریعا نمایش داده خواهد شد.

کپچای گوگل را انجام دهید تا مطمئن شویم شما ربات نیستید.